sábado, 3 de maio de 2014

Светско првенство во фудбал 2014


2014 Светско првенство во фудбал 2014
португалски: Copa do Mundo da FIFA

Официјалното лого на турнирот
Детали за првенството
земја домаќин Бразил
датум на одржување12 јуни – 13 јули
екипи32 (од 5 фудбалски сојузи)
стадион(и)12 (во 12 градови домаќини)
← 2010
2018 →

Светско првенство во фудбал 2014 (службен назив: 2014 FIFA World Cup Brasil) — 20-то светско фудбалско првенствокое ќе се одржи во Бразил.[1][2] Првенството ќе се трае од 12 јуни до 13 јули 2014 година.
Бразил по втор пат ќе биде домаќин на светско првенство, по Светското првенство во 1950. Бразил покрај МексикоИталија,Франција и Германија, ќе биде петта држава која два пати ќе биде домаќин на светското првенство.

Избор на домаќин[уреди]

ФИФА на 7 март 2003 година објавила дека по втор пат по Светското првенство во фудбал 1978 во Аргентина, во склад со политиката на ФИФА (ротација), Светското првенство во фудбал 2014 ќе се одржи на јужномамериканскиот континент.
КОНМЕБОЛ (јужноамериканска фудбалска организација) на 3 јуни 2003 најавила дека за организација на првенството се заинтересирале Бразил и Колумбија.
На 11 април 2007 година Фудбалскиот сојуз на Колумбија објавил дека ја повлекува својата кандидатура за домаќин на првенството, притоа оставајќи го Бразил како единствен кандидат во трката за домаќин. На 29 октомври 2007 ФИФА во Цирих објавила дека првенството ќе се одржи во Бразил.

Квалификации[уреди]

Бразил директно се квалификувал на мундијалот како домаќин.
Босна и Херцеговина за прв пат се квалификувала на светското првенство.
Репрезентации кои не учествувале на претходното светско првенство а се квалификувале: ЕквадорКостарикаКолумбијаИранБелгијаРусија и Хрватска.
Репрезентации кои учествувале на претходното светско првенство, а не успеале да се квалификуваат на ова се: Северна КорејаПарагвајДанскаСловачка,СловенијаСрбијаНов ЗеландЈужноафриканска Република (учествовала како домаќин).
РегионКвалификации
Европа13 од 53
Јужна Америка4+1 од 9
Северна, Централна Америка и Кариби3+1 од 35
Азија4+1 од 43
Африка5 од 53
Океанија0+1 од 11

Репрезентации кои се квалификувале[уреди]

На Светското првенство во фудбал 2014 учествувале 32 земји:
Африка
Северна АмерикаСредна Америка и Кариби
Јужна Америка
Азија
Европа

Стадиони[уреди]

Според праксата на ФИФА, само еден град може да користи два стадиона, а бројот на градови домаќини е ограничен помеѓу осум и десет. фудбалскиот сојуз на Бразил сепак побарал дозвола натпреварите да се одиграат во 12 градови. На 26 декември 2008 година, ФИФА дала зелено светло за барањето на Бразил.[3]
Конечниот список од дванаесет градови, од првобитно најавените седумнаесет, на кои ќе се одиграат натпреварите на Светското првенство 2014 официјално бил објавен на 31 мај 2009 година од страна на ФИФА.[4]
Бело ХоризонтеБразилијаКујабаКуритиба
Стадион гувернер Магалаис Пинтo
(Минеирао)
Националeн стадион Мане ГаринчаАрена ПантаналСтадион Жоаким Америко Гимараиса
(Арена Баишада)
капацитет: 62,160
(проширен)
капацитет: 70,064
(реновиран)
капацитет: 42,968
(реновиран)
капацитет: 41,456
(проширен)
Novo mineirão aérea.jpgProjeto do Estádio Nacional Brasília.jpgArena Pantanal (2014)-2.jpgArenadabaixada.jpg
Форталеза Манаус
Стадион Пласидо Адералдо Кастело
(Кастелао)
Арена Амазонија
(Вивалдо Лима)
капацитет: 64.846
(проширен)
капацитет: 42.374
(реновиран)
Fortaleza Arena.jpg
Arena Amazônia (2014) - 2.jpg
НаталПорто Алегре
Арена дас ДунасСтадион Жозе Пинеиро Борда
(Беира-Рио)
капацитет: 42.086
(реновиран)
капацитет: 48.849
(проширен)
Natal, Brazil - Arena das Dunas.jpgEstádio Beira-Rio (2014) - 2.jpg
РесифеРио де ЖанеироСалвадорСао Паоло
Арена ПернамбукоСтадион Марио Фиљо
(Маракана)
Стадион Октавио Мангабеира
(Арена Фонте Нова)
Арена Коринтијанс
капацитет: 44.248
(нов стадион)
капацитет: 76.804
(проширен)[5]
капацитет: 56,500
(реновиран)
капацитет: 65,807
(нов стадион)[6]
Itaipava Arena Pernambuco 2013.jpgNew Maracana Stadium.jpgItaipava Arena - March 2013.jpgArena de Itaquera (2014) - 2.jpg

Nenhum comentário:

Postar um comentário